Чорнобильська зона: відчуження або реабілітація?
2600 кв. кілометрів Чорнобильської зони відчуження… За минулі 20 років рівні радіоактивного забруднення цієї території значно зменшилися: відбувся природний розпад радіонуклідів, постійно проводяться заходи щодо зниження доз опромінення й створення безпечних умов для проживання населення на забруднених територіях. Однак ще довгий час Зона відчуження буде джерелом забруднення практично всіх складових навколишнього середовища. Цей факт визначає її потенційну небезпеку як для населення, що мешкає на її території, так і для жителів прилеглих регіонів. А якщо взяти до уваги зростаючу терористичну загрозу, вона може стати ще й «постачальником» радіоактивного матеріалу для «брудних бомб». Тому подальше комплексне вивчення процесів, які відбуваються у Зоні відчуження, розробка заходів захисту, застосування чорнобильського досвіду для навчання аварійних бригад є важливими завданнями майбутнього.
Чи можливе найближчим часом повернення територій Чорнобильської зони до господарського обороту, реалізація інших проектів її реабілітації? Що відбувається із землями, водами, рослинами й тваринами Зони відчуження? Що буде з радіоактивними відходами (РАВ), захороненими в Зоні відчуження, чи може вона стати могильником для нових РАВ? На ці питання намагаються знайти відповідь багато вчених і практиків, які протягом ряду років вивчають життя й зміни в Чорнобильській зоні. 27-29 вересня 2006 р. вони в черговий раз зібралися в Міжнародній радіоекологічній лабораторії Чорнобильського центру в м. Славутичі, щоб поділитися досвідом своїх досліджень, виробити практичні рекомендації, намітити шляхи подальших досліджень.
Семінар зібрав близько 100 чоловік з 9 країн світу. Традиційно учасників семінару привітали директор-координатор Чорнобильського центру Євген Гарін, мер м. Славутича Володимир Удовиченко, аташе з енергетики Посольства США в Україні Ріаз Аван. За два робочі дні буде представлено й обговорено близько 60 пленарних, секційних і стендових доповідей.
Організатором третього за рахунком семінару даної тематики виступив Чорнобильський Центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології за підтримки Департаменту енергетики США (US DOE), Міжнародного союзу радіоекологів, Державного департаменту – Адміністрації зони відчуження й зони безумовного (обов’язкового) відселення Міністерства надзвичайних ситуацій України.