Оцінка можливостей безпілотних літальних апаратів у дослідженнях великих тварин
Замовник: ініціативний проект ЧЦ
Мета: оцінка можливостей БПЛА для обстеження угідь ЧЗВ
Безпілотні летальні апарати стають дедалі популярнішими у різних видах екологічних досліджень, проте їх можливості щодо нових напрямків або об’єктів дослідження не завжди очевидні. Так, ЧЗВ має дуже велику територію, і в умовах браку підготовленого персоналу оцінка чисельності та поширення навіть великих тварин стає дуже складним завданням. У зв’язку з цим було вирішено перевірити, який результат можна отримати при використанні БПЛА для обстеження угідь ЧЗВ. ЧЦ замовив проведення тестового одноденного обстеження обраної території у спеціалізованій компанії Drone.ua (Київ, Україна).
Роботу провадили 11.03.2016 р. на дослідній ділянці поблизу с. Глинка (626 га), де за результатами інших досліджень чисельність великих копитних (лосі, олені, коні) була досить великою. Ділянка охоплювала переважно відкриті лучні ценози заплави р. Уж із вкрапленнями очеретяних заростів уздовж каналів та озер. Близько третини території підпадало під листяні та хвойні ліси. Відсутність листя у березні мало сприяти виявленню тварин, якщо такі будуть.
Для обстеження використовували безпілотний летальний апарат на платформі літакового типу PD1900 з розмахом крил 1,9 м і злітної масою 3 кг. Політ здійснювався на висоті 100 м, на обстеження ділянки було витрачено 3,5 години з двома замінами батарейок. За організаційно-технічних обставин обстеження провадили з 11:30 до 15:00 у дещо вітряний прохолодний день.
Якість зйомки була дуже високою. Можна було розрізнити об’єкти розміром з козулю, вовка або навіть тетерука. Проте ретельний аналіз отриманих фотозображень не виявив жодної великої тварини. Причини можуть бути різними:
- удень тварини знаходяться не на відкритих ділянках луку, а переховуються на лісових ділянках, у очеретяних або чагарникових хащах;
- вітряний день був несприятливим для обстеження території, тварини сховалися у більш затишних місцях;
- при пересуванні дрон фотографує лише смугу 100 м завширшки. Існує певна ймовірність, що тварини, рухаючись, залишають цю смугу, коли до них наближається БПЛА.
- Отже, за результатами тестового обстеження території, корисність використання БПЛА для оцінки чисельності великих тварин залишається сумнівною.