Спільні дослідження Міжнародної радіоекологічної лабораторії Чорнобильського центру та Техаського Технологічного Університету (США)
Даний проект є логічним продовженням багаторічних спільних досліджень з даної тематики і, як і раніше, в центрі уваги – мишоподібні гризуни. В ході ще перших поїздок в Чорнобильську зону (1995–1996), фахівці ТТУ виявили, що, всупереч всім очікуванням та не дивлячись на дуже високі дозові навантаження, популяція диких гризунів достатньо життєздатна і не проявляє ознак депресії навіть в самому радіоактивному на землі біоценозі – «Рудому лісі».
Дослідження, які послідували після цього, (1999–2008 р.р., разом з МРЛ) розкрили досить багато цікавого, що дозволяє зрозуміти, яким чином живе долає радіаційну дію і чому досягає успіху. Даний проект ставить за мету визначити: чи відбулися якісь зміни в генетичній структурі популяції, що живе вже 70–80 поколінь в теоретично вкрай несприятливих умовах; якщо відбулися, то які, та чи пов’язані вони з радіаційним чинником. На першому етапі, що мав місце в минулому серпні, вчені відловили тварин. Роботи проведено на тих самих ділянках, що і в минулі роки, включаючи як «найзабрудненіші», так і «чистіші» за межами зони відчуження. У лабораторних умовах були відібрані та підготовлені зразки тканин і заморожені для подальшого транспортування в США. Там, із застосуванням складного сучасного устаткування та генетичних технологій будуть вивчені послідовності мітохондріальної ДНК та буде дана відповідь на поставлені питання.
Паралельно в МРЛ проведуть оцінку радіоактивного забруднення тварин та розрахують отримані ними дозові навантаження. Це необхідно для коректного порівняння генома популяцій, що проживають в різних радіаційних умовах.