[09.09.2003 – 12.09.2003]: Шоста науково-практична конференція Міжнародного Чорнобильського центру: “2003: Міжнародне співробітництво – Чорнобилю”
(м. Славутич)
Конференція проходила під девізом: “Закриттю ЧАЕС і перетворенню об’єкта «Укриття» – ефективну підтримку та якісне забезпечення».
Конференція організована разом із ДСП «Чорнобильська АЕС» за підтримки Міністерства економіки і європейської інтеграції України, Міністерства палива та енергетики України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Міністерства енергетики США, Міністерства торгівлі і промисловості Великобританії, Європейської комісії, Програми розвитку ООН.
Конференція проводилася з метою обговорення проблем і пошуку нових рішень в галузі зняття з експлуатації реакторних установок, шляхів перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, обміну інформацією з питань науково-технічних досліджень і реалізації міжнародних проектів на Чорнобильському майданчику та в Чорнобильській зоні відчуження.
У роботі конференції взяли участь 175 вчених і фахівців з України, Росії, Бєларусі, США, Великобританії, Франції, Німеччини, Японії, Швейцарії, представники ряду міжнародних організацій.
Учасники конференції заслухали й обговорили біля сімдесяти пленарних і секційних доповідей, а також ознайомилися більш ніж з п’ятдесятьма стендовими повідомленнями.
Доповіді та повідомлення висвітлювали основні питання тематики конференції:
- зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС;
- перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему;
- радіоекологічні та медичні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС;
- соціальні проблеми Славутича в зв’язку із закриттям Чорнобильської АЕС.
Учасники конференції:
- Відзначають позитивну роль Міжнародного Чорнобильського центру в сприянні міжнародному співробітництву для рішення чорнобильських проблем. Підтверджують необхідність продовження міжнародної допомоги Україні в її діяльності щодо зняття з експлуатації енергоблоків ЧАЕС, підвищення безпеки об’єкта «Укриття», подолання радіоекологічних і медичних наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, забезпечення соціальних гарантій працівникам ЧАЕС і жителям м. Славутича.
- Звертають увагу вчених і фахівців різних країн на унікальні можливості Чорнобильської зони відчуження для одержання нових знань, розробки нових технологій, методів і засобів ліквідації радіаційних аварій.
- Звертають увагу на ряд невирішених проблем, пов’язаних з остаточним похованням високоактивних РАВ, і відзначають доцільність створення при МЧЦ Міжнародної науково-технічної ради з проблем об’єкта «Укриття» і ЧАЕС.
- Рекомендують під час здійснення стабілізаційних заходів на об’єкті «Укриття» і створення нового безпечного конфайнмента (НБК) мірами першорядної важливості вважати:
- розробку і реалізацію «Програми науково-технічної підтримки стабілізаційних заходів і будівництва НБК»;
- завершення прийняття всіх проектних рішень плану SIP з затвердженням на урядовому рівні переліку і термінів виконання відповідних завдань плану SIP;
- розробку дистанційно-керованих машин і механізмів як бази для безпечного та якісного виконання плану SIP;
- відкриття в Славутичі філій регулюючих органів України з метою зменшення термінів і підвищення якості підготовки документів щодо зняття з експлуатації енергоблоків ЧАЕС і перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
- Рекомендувати керівництву Чорнобильського центру організувати регулярне проведення спеціальних семінарів («круглих столів») з окремих проблем, пов’язаних зі спорудженням НБК.
- Підтримують пропозиції щодо встановлення наступної пріоритетності в реалізації проектів:
- вивчення довгострокових наслідків глобальних радіаційних аварій для екосистем і людини;
- створення геологічного сховища високоактивних довгоживучих РАВ в контексті вилучення ПВМ з об’єкта «Укриття»;
- створення технологічних схем і ділянки з виробництва первинного упакування для перевезення і збереження РАВ всіх типів;
- стійкий соціально-економічний розвиток Славутича, а також інформування населення регіону з усіх аспектів, пов’язаних із закриттям ЧАЕС і наслідками Чорнобильської катастрофи.
- Звертаються до робочої групи країн Великої сімки, Європейської комісії для рішення соціальних проблем міста Славутича, що виникли в зв’язку з достроковим закриттям Чорнобильської АЕС з проханням:
- створити механізм залучення іноземних інвестицій і гарантій для міжнародних інвесторів щодо створення додаткових робочих компенсуючих місць, з урахуванням дострокового закриття Чорнобильської АЕС і завершення основних міжнародних проектів до 2008 року;
- надати підтримку в завершенні будівництва в Славутичі будинку Міжнародного Чорнобильського центру для розміщення в ньому всіх організацій, представництв і фірм, що працюють у Славутичі за міжнародними проектами;
- сприяти через фінансову допомогу реформуванню житлово-комунальної сфери міста Славутича і створенню на базі міста демонстраційної моделі зони енергозбереження в рамках міжнародних програм;
- допомогти розвитку вищої освіти в місті Славутич на базі існуючого навчального центру.
- Просять уряди країн Європейського союзу й України, МЗС і Мінекономіки України допомогти Чорнобильському центру в завершенні процесу юридичного оформлення статусу Міжнародного Чорнобильського центру відповідно до загальноприйнятого порядку.
Учасники конференції виражають тверду впевненість, що об’єднаними зусиллями світове співтовариство переборе наслідки Чорнобильської катастрофи і забезпечить умови для подальшого безпечного розвитку атомної енергетики.
Учасники конференції рекомендують направити це звернення в урядові та державні структури України, посольства країн Великої сімки, у міжнародні організації: ООН, МАГАТЕ, Асамблею донорів ЧФУ, ЄБРР та ін., у засоби масової інформації, а також усім зацікавленим особам і організаціям.
Звернення схвалене учасниками конференції на заключному пленарному засіданні
11 вересня 2003 р. у м. Славутичі, Україна.