Корисний досвід: українські фахівці вчать проводити радіаційне обстеження
Інформаційне повідомлення для засобів масової інформації
09 червня 2008 р.
Фахівці Міжнародної радіоекологічної лабораторії (МРЛ) Чорнобильського центру протягом двох тижнів, з 9 по 23 червня, будуть навчати іракських колег проведенню радіаційного обстеження територій, будинків і встаткування за широко застосовуваною у світі методикою MARSSIM. Дослівно MARSSIM розшифровується як «Міжгалузева методика радіаційних обстежень і дослідження територій».
У тренінгу візьмуть участь 27 фахівців з Іраку в якості стажистів, а також представники Техаського технологічного університету (США) і Міжнародної радіоекологічної лабораторії (Україна) як керівники й консультанти програми. Тренінг організований за фінансової підтримки Міністерства фінансів і промисловості, Департаменту підприємництва й реформ регулюючих норм (Великобританія).
Мета тренінг-курсу ‑ навчання іракських фахівців проведенню радіаційного обстеження територій, будинків і встаткування з метою виведення їх з експлуатації. Під час тренінг-курсу будуть проводитися польові заняття в реальній обстановці (дослідження об’єктів навколишнього середовища в Славутичі, Прип’яті й на інших об’єктах Чорнобильської зони відчуження), а також навчання аналітичним лабораторним методам на базі МРЛ. Курсанти вивчать на практиці основи застосування методики MARSSIM – проведення історичної оцінки площадки обстеження, планування й виконання обстежень, збереження отриманих результатів у спеціально розробленій базі даних і їхній наступний аналіз, складання звітів.
Методика MARSSIM
Методика MARSSIM дозволяє забезпечити науково-обгрунтоване комплексне планування й проведення радіологічного обстеження будь-якої території, наміченої для дезактивації й відновлення (ремедіації), продемонструвати досягнення поставлених цілей відповідно до вимог радіаційної безпеки й забезпечення якості. MARSSIM пропонує метод збору, організації, інтерпретації даних і прийняття рішень, використовуючи сукупності даних, отриманих при дослідженні зразків. Для одержання дослідницьких даних і їхнього порівняння MARSSIM використовує спеціальний статистичний метод.
MARSSIM була розроблена в результаті спільної роботи різних організацій. У робочу групу входили представники чотирьох федеральних урядових закладів США, що несуть основну відповідальність за контроль радіоактивних матеріалів: Міністерства оборони й енергетики, Агентства з охорони навколишнього середовища й Комісії ядерного регулювання. У розробку методики зробили внесок також багато інших окремих осіб і організацій.
Агентство з охорони навколишнього середовища США, Комісія ядерного регулювання США, Міністерства оборони й енергетики США й більшість державних програм з питань регулювання офіційно визнали MARSSIM і прийняли методику до використання. До числа користувачів MARSSIM входять власники площадок, підрядники й громадськість. У цей час методика MARSSIM застосовується на атомних електростанціях США (Trojan, Connecticut Yankee і Maine Yankee), об’єктах Міністерства енергетики США (ANL, BNL, ETTP (Oak Ridge) і Rocky Flats), площадках Програми FUSRAP Армійського корпусу США, а також у проектах з дезактивації, реалізованих військово-повітряними й військово-морськими силами США. Число проектів з дезактивації й виведення з експлуатації, у яких використовується дана методика, постійно зростає.
До числа міжнародних організацій, що використовують MARSSIM у своїй роботі, входять Міжнародне агентство з атомної енергії, Організація економічного співробітництва й розвитку Агентствазо ядерної енергії, Всесвітня ядерна асоціація, Європейська комісія.
Робоча група MARSSIM – це постійно діючий спільний орган, до обов’язків якого входить забезпечення послідовності методів і процесів, використовуваних для демонстрації відповідності різних аспектів радіоактивності федеральним і державним регулюючим нормам.
Агентство з охорони навколишнього середовища США пропонує навчальні програми й інтерактивне навчання у мережі Інтернет, що надають детальну інформацію про використання методики MARSSIM і знання «з перших рук» про застосування MARSSIM у реальних ситуаціях.
Офіційна веб-сторінка: http://www.epa.gov/radiation/marssim/
Інформаційно-аналітичний відділ Чорнобильського центру